Kudlanka nábožná

Kudlanka nábožná je jediným zástupcem řádu kudlanek (Mantodea), který žije na území české republiky. Tohle neustále hladové stvoření se vyskytuje převážně na jižní Moravě, kde má krajina stepní charakter. Poslední dobou se rozšiřuje i na severnější místa Moravy a vypadá to, že se její počty v poslední době zvyšují. Podle červené knihy je to zranitelný druh.

Sameček je oproti samičce výrazně menší a štíhlejší. Délka samečků se pohybuje mezi 4-6 cm a u samiček je to až 9 cm. Zbarvení je převážně zelené, ale vyskytují se i jedinci s hnědavým zbarvením. Typická je prodloužená a pohyblivá předohruď, malá, velmi pohyblivá hlava, která se dokáže otočit až o 360 stupňů, na které jsou dvě velké, daleko od sebe položené oči, které umožňuji prostorové vidění. Nejznámějším znakem kudlanky nábožné je asi přední pár končetin. Lapavé nebo taky loupeživé přední končetiny používá kudlanka pro ulovení kořisti. Na vnitřní straně stehen předního páru se nachází černobílé skvrny, které připomínají oči a slouží k zastrašení predátora. Další dva páry končetin jsou kráčivé. Samec i samička mají křídla, ale podstatně lepším letcem je sameček, který dokáže uletět i desítky metrů. Sameček má také delší tykadla a větší počet článků na zadečku.

Koncem léta probíhá páření, které může trvat i několik hodin. Samička až do konce října klade do pěnového kokonu ( oothéka ) několik desítek vajíček. Vajíčka v kokonu přezimují. Vylíhlé nymfy se 5-6krát svlékají. Probíhá proměna nedokonalá. Zajímavostí je, že kudlanka nábožná se může rozmnožovat i partenogeneticky.

Kudlanka je dravec, který nehnutě číhá na svou kořist, kterou tvoří nejčastěji hmyz. Moc si nevybírá. Požírá rovnokřídlý a dvoukřídlý hmyz, housenky, pavouky atd. Nepohrdne však ani jedinci vlastního druhu. Je známé, že samice kudlanky při páření požírá samečka, ale s tímto jevem jsem se ještě osobně nesetkal.

Setkání s tímto úžasným tvorem přeji každému milovníkovi přírody a doufám, že se i nadále budou počty kudlanek u nás jen zvyšovat.

DSC_0211

2 Replies to “Kudlanka nábožná”

  1. Dobrý den,
    zaujala mne fotka kudlanky i ságy. Kudlanku jsem našel překvapivě v Jihlavě nedaleko mého bydliště a na ságu se chystám na Pálavu. Na Pouzdřanech ani v Podyjí jsem ji ještě neviděl. Nejsem však fotograf a nemám tak kvalitní fotky – spíše dokumentuji co naleznu. Je vidět, že kudlanka se skutečně šíří – v Jihlavě se již dostala nad 500 m.n.m.
    Je však otázka, zda jako teplomilný hmyz se v drsných podmínkách Vysočiny zabydlí trvale nebo jde o náhodu.
    S přáním mnoha dalších pěkných fotek
    kudlanka je zde
    http://vrbamiroslav.rajce.idnes.cz/Kudlanka_nabozna_v_Jihlave_zari_r._2014/

    1. Dobrý den,

      jsem moc rád, že se Vám moje fotky líbí. I já jsem se na ságu chystal na Pálavu, ale nebyl čas a tak mi nečekaný nález v NP Podyjí udělal velkou radost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *