Minulý týden jsem odjel s rodinou a přáteli na prodloužený víkend, který se odehrával v NP Podyjí a jeho okolí. Hlavní náplní celého pobytu nebylo fotografování, ale návštěva některých hradů, zámků, zřícenin, krásné okolní přírody, večerní grilování a relaxace s dětmi a přáteli, které jsem po delší době zase rád viděl.
Na SD kartě fotoaparátu přibývaly jen dovolenkové dokumentační fotky a s ničím jiným jsem ani moc nepočítal. I když jsem tak trochu tajně doufal, že najdu a nafotím užovku stromovou, kterou jsem naposledy viděl před dvěma lety na Slovensku. To se mi ale nepovedlo a tak jediné fotky zvířat, které se mi podařilo dostat do hledáčku, byl mladý rehek domácí, vážka černořitná, která si nechtěla sednout na více fotogenické místo, a ještěrka zelená. Dětem jsem mohl ukázat samičku roháče obecného a už jen bohužel mrtvolky mohutných samečků. Žádného živého samce roháče se mi nepodařilo najít. Je ale nutné podotknout, že bylo chladné počasí a asi 15°C na hledání roháčů moc dobré není. Poslední den bylo ale nádherně a teplo. Dopoledne opouštíme ubytování, ale jet domů by byl hřích a tak ještě s některými účastníky našeho prodlouženého víkendu plánujeme výlet. Tentokrát to nebyla žádná historická budova, ale čistě přírodní část národního parku.
Je poledne, teplota 25°C a sem tam zavane silnější větřík, který nás vždy alespoň na chvíli osvěží. Tu a tam zahlédneme ještěrku zelenou a já neustále doufám v užovku stromovou. U cesty si v trávě všímám nějaké pavučinky, je to kokon s mladými lovčíky hajními. Když kokon s malými pavoučky ukazuji ostatním, někdo spatřil světle hnědě zbarvenou mladou kudlanku nábožnou. Než odložím batoh, abych ji mohl ukázat dětem, mizí mi někde v trávě. Snažím se ji najít, ale marně. V tom to ale přišlo. Při prohledávání trávy jsem našel KOBYLKU SÁGA!! Tento velký, bezkřídlý a vzácný druh dravé kobylky jsem si přál nafotit už dlouho a právě tento rok jsem se chystal navštívit některou z mála lokalit, kde se vyskytuje. Že ji ale najdu v NP Podyjí jsem opravdu nečekal. Bylo to nečekané setkání, za které vlastně mohou mladí lovčíci v kokonu, u kterých jsem se zastavil. Z nálezu jsem měl obrovskou radost a vynahradilo mi to neúspěch s užovkou stromovou. I když bylo lehce po poledni a slunce bylo na focení hodně ostré, nemohl jsem tento nález nechat bez fotodokumentace a tak pár fotek za pomoci kamaráda vzniklo. Budu věřit, že jsem tento krásný druh rovnokřídlého hmyzu neviděl naposledy. Informaci o nálezu jsem poskytnul NP Podyjí a skupině, která se věnuje mapování rovnokřídlého hmyzu. Nález je to opravdu cenný. Poslední informace o výskytu kobylky sága v NP Podyjí jsou asi 110 let staré a bez doložených důkazů!
V NP Podyjí jsem byl poprvé a určitě ne naposledy. Všem návštěvu vřele doporučuji. Příroda je tam opravdu nádherná.
Více informací o kobylce sága naleznete zde Natura Bohemica.
Pěkný fotky….a ta poslední je dokonalá 😉
Jsem rád, že se fotky líbí! Děkuji.
Gratuluji k tak významnému nálezu. Fotky parádní.
Ahoj Jarda
Jardo, děkuji!