Ještěrky zelené na moravské stepi

První květnový den vyrážím s kamarády Honzou, Lukášem a Ivem na jednu z moravských stepních lokalit. Hlavním fotografickým a pro Lukáše Picha kameramanským cílem byly ještěrky zelené. Na místě jsem se byl pár dní předem podívat s rodinou a krásně vybarvení samečci proháněli své vyvolené. Na místo určení nepřijíždíme úplně v brzkých ranních hodinách a tak už jarní slunce pěkně hřeje. Tušil jsem, že ještěrky už budou nahřáté a tím pádem něco nafotit a natočit nebude nic jednoduchého. Slunce stoupalo výš a výš a vedro bylo pekelné. Naše neopálené bílé krky dostávají po zimě zabrat. To nám ale nebrání v našich pokusech.

Odkaz na video Lukáše Picha: Ještěrka zelená

Naše snažení nám zpestřuje nález velkého a vzácného druhu slíďáka bradavčitého (Alopecosa solitaria). Odkaz na video Lukáše Picha: Slíďák bradavčitý 1. Oproti některým druhům pavouků to není žádný krasavec a také jsem ho nazval přerostlým pokoutníkem, ale i tak mám radost. Už i ještěrky se před sluncem ukrývají do hustých keřů a tak i my si dáváme malou pauzu. Proč malou? Protože k nám přiletěl kozlíček dazule (Acanthocinus aedilis). Brouk s neuvěřitelně dlouhými tykadly, kterého moc dobře znám z mého entomologického dětství. Časně zjara jsem ho vždy ve větším počtu nalézal na borových pařezech. Je to úžasný tvor. Děláme pár snímků a Lukáš si udělal pěkný krátký záznam do video banky. Stepní život je všude kolem nás. Pozorujeme kutilku, která si hloubí noru pro ukrytí housenky, několik druhů skákavek dráždí Lukáše a kolem poletují krásní otakárci ovocní (Iphiclides podalirius L.). Slunce už je dost ostré a i my toho máme celkem dost. Jdeme se ještě kousek projít krajinou a pomalu se vracíme k autu.

Odkaz na video Lukáše Picha: Kozlíček dazule 1, Kozlíček dazule 2

V nedaleké hospůdce si dáváme oběd a vyrážíme domů. Cestou se loučím s Lukášem a Ivem. Času už moc není a Honza spěchá domů. Podařilo se mi ho ale ještě ukacat, abychom se šli podívat na brněnskou lokalitu s pestrokřídlecem podražcovým. Myslím, že té půl hodinky za to stálo. Bylo už celkem pozdě a tak se motýli krásně vystavovali. Čas už není a tak míříme k domovu. S Honzou Ovesným, kterého jsem po dlouhé době moc rád viděl se loučím ve Vyškově. Byl to příjemně strávený den.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *