Kurz fotografování dravců a sov

První neděli v listopadu jsem uspořádal jednodenní kurz fotografování aranžovaných dravců, sov a vydry. K napsání pár řádků jsem se dostal až nyní, protože jsem poslední dobou pracovně v jednom kole. Celý den v malé skupince jak zkušených, tak začínajících fotografů proběl dle mého dobře. Předpověď počasí nám na krásný východ slunce nenahrála, tak jsem domluvil příjezd na místo kolem osmé hodiny ranní. Ráno, když jsem se probudil, mi oknem do koupelny svítilo slunce a tak jsem byl trochu naštvaný, že jsem to přeci jen nedomluvil na dřívější hodinu. Po vyzvednutí prvního účastníka Petra a příjezdu na benzínovou pumpu do Prostějova jsem se ale uklidnil. Místy byla taková mlha, že jsem měl strach, jestli vůbec něco nafotíme. Nabírám cestou další účastníky kurzu a zanedlouho přijíždíme na místo. I když mlha mírně ustupuje, zatažené a mlhavé počasí přetrvává. V rychlosti domluvám se sokolníkem pár věcí a přesouváme se na první místo, kde si užíváme focení puštíka. Tuto krásnou sovičku, kterou asi každý zná z pohádky Tři oříšky pro Popelku, fotíme na více místech a já se snažím hlavně začátečníkům předat mé zkušenosti a rady. Doufám, že se mi to alespoň trochu povedlo a nováčci ve fotografování si něco odnesou.

Přemísťujeme se na krásná místa okolních lesů Zábřežské vrchoviny, kde si aranžujeme výrazně zbarveného výra velkého. Na tohoto úžasného nočního dravce a do jeho velkých oranžových očí bych se mohl dívat hodiny. Čas neúprosně utíká a tak vyrážíme na místo, kde se pokusíme vyfotit malou nezbednou vydru. Musím říci, že jsem tuto nádhernou a ohroženou šelmu v naší přírodě nikdy nepotkal a tak jsem rád, že ji mohu ukázat i ostatním. Vydra nám moc prostoru na focení nedala, ale i tak to byl nádherný zážitek a už teď se těším na další focení, které připravuji.

Na závěr je nám ještě umožněno si užít poslední chvíle se sýčkem obecným. Je to hodně zajímavé, když dopoledne člověk fotí mohutného výra a pak se na větvičku posadí takový neposedný drobeček. Focení se chýlí ke konci, ale protrhávající se obloha mi říká, že by ještě mohlo na pár minut vysvitnout sluníčko. Sokolníky jsem tedy poprosil, jestli ještě můžeme chvíli vydržet. Nakonec se přeci jen pár paprsků ukázalo a tak si na závěr užíváme sýčka v příjemném podvečerním světle.

I přesto, že počasí nebylo úplně ideální (to ovšem k focení v přírodě patří) si myslím, že se vše povedlo. To ovšem musí posoudit účastníci, kterým moc děkuji za účast a věřím, že se ještě někdy potkáme. Velké díky za trpělivost a možnost focení patří majitelům všech krásných zvířat, se kterými jsme mohli strávit jeden den v dnešní hektické a uspěchané době. Díky!

4 Replies to “Kurz fotografování dravců a sov”

  1. Mohu jen potvrdit Ondrova krásná slova. Dále bych velice rád Ondrovi poděkoval za vynikající profesionálně připravený fotokurz. Byl jsem s ním na druhé takové akci a zase jsem se zdokonalil a jeho rady postřehy a individuální přístup je úžasný. Ještě jednou Ti Ondro moooc děkuji. Jsi opravdu Velkej učitel, prima chlap a fajn kamarád.

  2. Věděla jsem, že pokud si koupím lepší foťák tak se nějakého kurzu musím zúčastnit, ale jakého a s kým. Potom mě pozval Ondra, první kurzy jsem propásla to jsem ještě neměla stroj a když vyhlásil kurzy další tak mi nevyhovoval termín, ale jaké bylo mé překvapení, když Ondra změnil termín kurzu – troufám si říct, že i kvůli mě a tak jsem se ho mohla zúčastnit. K mému zděšení prvotní informace o začátku kurzu v tak nekesťanských hodinách, se nevyplnila a Ondra mě po domluvě vyzvedl v místě bydliště na zastávce. Celý kurz se odehrával v naprosto přátelské atmosféře, neměla jsem sebemenší obavy se na cokoliv zeptat, i když jsem opravdu naprostý začátečník asi jim ze mě šla hlava kolem, ale vše mi Ondra nebo i Libor do podrobností vysvětlili a ukázali. Organizace naprosto bezchybná a z focení sov jsem byla naprosto unešená. A toustíky které jsme měli od Ondry nachystané byli také naprosto luxusní. Takže za mě bylo vše na jedničku a opravdu jsem si ten den užila a naprosto jsem si vyčistila hlavu. Díky za to že jsem tam mohla být

  3. Opravdu pařádně prožity den. Pohodove focení, toustiky opravdu luxusni a přátelska pohoda. Dlouho jsem takovou akci nezažil. Díky Honza

  4. Moc pěkně napsané. Jsem moc rád, že jsem se mohl fotokurzu účastnit a potkat se ze super lidmi. Focení aranžovaných dravců bylo perfektně zvládnuté a místa na focení dobře dostupná. Občerstvení velmi chutné a dostatek takže není co vytknout. Byl to prostě zábavný, zajímavý, poučný a povedený den.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *