Workshop s dravci

Velikonoční víkend už byl hodně dlouhou dobu naplánovaný. Od pátku do neděle se konal ve Žďárských vrších fotografický workshop, na který jsem se přihlásil už na podzim loňského roku. I když mám raději fotografování divokých zvířat, bylo hned několik důvodů, proč se zúčastnit. První důvod byl, že kurz vedl kamarád a báječný fotograf a člověk Petr Bambousek, kterého si moc vážím. Dalšími důvody bylo vyzkoušet si fotografování dravců v letu (takzvaný paning, který si ve volné přírodě moc často nevyzkoušíte) a také poznat další lidi se stejným zájmem a pořádně se vyblbnout.

V pátek kolem 18:00 byl sraz na hotelu Žákova Hora. Příjezd jsem plánoval už trochu dřív s tím, že se podívám po okolní krajině, která je úžasná, ale práce tomu chtěla jinak a tak jsem byl nakonec rád, že jsem dorazil lehce po šesté. Naštěstí jsem nebyl poslední. Proběhlo seznámení s již přítomnými účastníky a než se dostavili ti větší opozdilci než jsem já, probíhala volná debata o čem jiném, než o fotografování. Po ubytování a večeři jsme se přemístili do malého sálu, kde nám Petr představil celkový plán na víkend a povykládal nám, jak se snaží fotografovat a jak se na vše, co se toho týká, dívá. Někdy kolem půlnoci debata končí a jde se spát, protože je v plánu focení už od brzkého rána. Před šestou je budíček a zanedlouho vyrážíme k rybníku, který je bohužel vypuštěný a musíme se přemístit k jinému. Začalo focení volavky popelavé a to znamenalo válení se v bahně a kdo měl broďáky, mohl do vody. Sluníčko bylo nemilosrdné a brzo bylo krásné ranní světlo pryč. Přemisťujeme se do lesa, kde nastávají kreace s ježkama. No musím říci, že jsou to opravdu roztomilá stvoření. Světelné podmínky nebyly zrovna ideální, ale alespoň měl každý možnost si vyzkoušet, co zvládne technika a co ne, protože při fotografování divokých zvířat je světlo častý nepřítel.

Následoval odjezd na oběd a poté ukázka úpravy fotografií. V podvečer byli v plánu dravci v letu a večerní počasí nám opravdu přálo. Myslím, že jsme se na hotel vrátili všichni příjemně znaveni. Po večeři byla volná debata o všem možném, pár pivek a hurá do postele.

Brzo ráno jedeme fotit čápa do ranního oparu, který nechtěl moc spolupracovat, ale nakonec se každému určitě něco povedlo. Po snídani si užíváme focení divočáka kvída v potoce a v lese, kde se znovu pereme se světlem. Jako naše poslední fotografická oběť je jestřáb lesní.

Všichni už víme, že víkend se blíží ke konci. Ještě krátká debata o úpravě fotografií, závěrečná slova a poděkování. Zbývá už jen zaplatit útratu, rozloučit se a vyrazit domů. Musím říci, že workshop naplnil má očekávání a byl jsem moc spokojený. Velké poděkování patří manželům Kuchyňkovým, jejich svěřencům a báječnému Petrovi. Díky!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *