Ondřej Nágl

Zdravím všechny, kteří zavítali na mé stránky věnované fotografování a to především přírody, kterou  se vám pokusím touto formu alespoň trochu přiblížit. Kromě fotografií zde naleznete různé články, které se budu snažit co nejčastěji doplňovat, nabídku fotovýletů a kurzů, tištěných obrazů a kalendářů, případných výstav a přednášek.

Jak to vlastně začalo

od malička jsem měl rád přírodu a vše co s ní úzce souviselo. Na základní škole jsem se také účastnil biologických olympiád a začal se věnovat entomologii, takže jakákoliv procházka, výlet či dovolená se neobešla bez entomologických potřeb. Po nástupu na střední školu a příchodu puberty ubylo toulání po lesích a loukách. To mi ale časem začalo dost chybět a tak se příroda přemístila do mého dětského pokoje v podobě několika terárií. Ty byly nejčastěji obsazeny nejrůznějšími druhy plazů a sklípkanů, kteří se mi po dobu střední školy stali velkou chovatelskou vášní. Po ukončení střední školy přišli ale úplně jiné starosti, které zná asi každý. Práce, bydlení, rodina a tak i tento koníček musel jít stranou. Ale ani tyto starosti-radosti mi nevzaly lásku k přírodě a tak se ji nyní snažím zachytit alespoň pomocí fotoaparátu. V roce 2006 jsem si pořídil prvním digitál Panasonic FZ7, který jsem v roce 2007 doplnil o zrcadlovku Nikon D50 se základním objektivem. Nároky rostly a tak fototechniky přibývalo. Ve fotobatohu se prostřídalo pár objektivů značky Sigma a v březnu roku 2011 jsem si dopřál i lepší fotoaparát Nikon D90. Začátkem roku 2012 přišel nečekaný zlom a kompletně celou výbavu jsem prodal a pořídil jsem si fotovybavení značky Canon. Při přechodu na značku Canon, jsem také udělal další krok vpřed a okusil jsem jaké to je fotit s Full Frame zrcadlovkou. Značce Canon jsem zatím věrný, ale uvidíme jak to bude dál.

Momentálně používám

Canon EOS 6D a někdy 80Déčko od přítelkyně. Z objektivů mám nejraději pevný objektiv Canon EF 300mm f/2,8 L IS USM společně Canon Extender EF 1,4x II a Sigma 150mm f/2,8 APO MACRO EX DG OS HSM, které ve fotobatohu Lowepro Flipside 500 AW doplňuje rybí oko Sigma 15mm f/2,8EX DG FISHEYE, širokáč Canon EF 17-40mm f/4 L USM a na takové to domácí foceníčko Canon EF 50mm f/1,8 II. K této výbavě samozřejmě patří i pár věcí bez kterých by se někdy v přírodě fotit nedalo. Jako například fotostan, maskovací oblek a stativ. Ten však není úplně můj kamarád a moc často ho nepoužívám. Stejně tak jako blesk, který spíše slouží jako lapač prachu ve skříni. K úpravám fotografií se pokouším zkrotit program Adobe Lightroom a Adobe Photoshop Elements.

Fotím Hadicu Sigmó

Kde jsem byl a kam rád jezdím

Dříve jsem zde měl napsané, že se s fotoaparátem  nejčastěji toulám v české republice. To momentálně není až tak pravda. Práce mi momentálně nenabízí moc času a to hlavně na jaře a na podzim, kdy je to v přírodě nejlepší. No a tak si to alespoň částečně kompenzuji výlety za hranice naší země. Poslední roky se pravidelně vracím do národních parků Polska, Chorvatska, Rakouských Alp a na řecké jezero Kerkini. Do těchto zemí pořádám poslední tři roky fotovýlety a tak máte možnost se na některý přidat. Nabídku naleznete zde. Největší zážitek a zatím moje nejdelší cesta s fotoaparátem se uskutečnila v roce 2013, kdy jsem navštívil tropický ostrov Borneo. Všechny mé fotografie naleznete v galerii. 

Kde je možné vidět mé fotky

Samozřejmě nejvíce fotografií najdete zde na webu v galerii a v menším množství pak na mém facebookovém profilu. Tištěné fotografie je někdy možné zahlédnout v různých časopisech, prospektech a knihách věnujících se přírodě a nebo v propagačních a didaktických materiálech.

V roce 2017 bylo po dobu třech měsíců možné vidět téměř 30 velkoformátových fotografií v Mánesově galerii Vlastivědného muzea v Olomouci. Některé fotografie pak zůstaly jako součást výstavy s názvem Milování v přírodě, která byla v Olomouci a Ústí nad Labem. O nových výstavách vás budu určitě informovat.

Hadica rohatica