Koniklec velkokvětý

Krásně kvetoucí posel jara koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandi) vyskytující se na  teplých svazích Moravy mne učaroval loni začátkem dubna, když jsme na něj s Evčou úplnou náhodou narazili nedaleko našeho bydliště v PR Blátka. I když fotografickou výbavu na rostlinky zrovna nemám, těšil jsem se letos, že si alespoň pár snímků udělám.

Nejsem botanik a žádný znalec rostlin a tak jsem následující informace načerpal z internetu, ale protože i tam se mohou vyskytovat chyby, tak nemůžu tvrdit, že to, co jsem vyčetl a napsal, je pravdivé. Proto vás prosím, jestli jsem napsal něco špatně a nebo víte více informací a zajímavostí, klidně mi můžete napsat.

Koniklec velkokvětý je vytrvalá jedovatá bylina, která je celá bělavě nebo rezavě chlupatá. V době kvetení, které je od března do května je stonek nízký do 15 cm. Po odkvětu, za plodu se protáhne až do 40 cm výšky a tvoří se přízemní listy. Květy jsou stále vzpřímené, bledě fialové až namodralé a tyčinky z květů často vystupují.

Koniklece se mezi sebou často kříží a koniklec velkokvětý není výjimkou. Na jižní Moravě vzácně dochází ke křížení s koniklecem lučním českým (Pulsatilla pragensia subs. bohemica), kříženec je označován jako Pulsatilla x mixta.

V České republice má koniklec velkokvětý centrum svého areálu, zahrnující vysoký počet lokalit s velmi bohatými populacemi, je to druh vyskytující se pouze na Moravě od Grygovských kopců, Olomoucka, přes Prostějovsko, Drahanskou vrchovinu, Vyškovsko, Brněnsko, po jižní Moravu, Podyjí a Třebíčsko, vzácněji v Bílých Karpatech.

Koniklec velkokvětý patří mezi silně ohrožené rostliny (C2) a patří mezi druhy chráněné evropskou legislativou NATURA 2000. Zdá se ale, že populace tohoto druhu jsou stabilní a v současnosti nehrozí tomuto druhu vymizení a snad ani rapidní ústup z naší přírody. Největší hrozbou pro tuto krásnou jarní bylinu jsou nenechaví zahrádkáři, kteří často drancují populace tohoto druhu přenášením rostlin na nové zahrádkářské „lokality“. Koniklec má dlouhý a zranitelný kořen a tak bývá jeho přesazování velmi často neúspěšné.

koniklec 1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *