Rok 2012

Tak další rok utekl jako voda a nezbývá nic jiného, než se pořádně připravit na ten další. Jaký však bude, se uvidí a zhodnotit ho bude možné až zase za nějakých 365 dní. Vůbec jsem nepočítal s tím, že bych chtěl napsat nějaký článek o zhodnocení uplynulého roku, ale když jsem si prohlížel, co jsem všechno letos vložil do fotogalerie, tak mi to nedalo a začal jsem psát.

Začátek roku byl ve znamení pro někoho nepochopitelného přechodu od značky Nikon, ke značce Canon. Já jsem však spokojen a to je myslím důležité. Pravdou je, že kdyby Nikon uvedl na trh pevný objektiv s ohniskem 400 mm nebo 500 mm za cenu pro normální smrtelníky, asi by se žádný přechod nekonal. Objektiv Canon EF 400mm f/5,6 L USM, který jsem si pořídil, nemá sice stabilizátor a žádnou oslnivou světelnost, ale poměr cena a výkon je špičkový. Tak jsem si rok 2012 užíval s novou technikou a bylo toho opravdu hodně. Udělám takový malý souhrn, a jestli toho bylo dost nebo málo, můžete posoudit sami.

I přesto, že se mé fotografování dostává v zimním období do útlumu a ožívá až s příchodem jara, koncem února jsem vyrazil s kamarádem Honzou na orla. Když paprsky slunce probouzejí k světu sněženky a bledule, je to ten správný čas na výlet do přírodní rezervace Chlébský potok, kam jsem letos vyrazil i s rodinou. Koncem března jsem se vydal podívat na louky plné konikleců velkokvětých. Jaro je v plném proudu a pomalu se blížila víkendová akce ne břehu rybníka Blatec, kde jsem si náramně užíval hlavně focení rosniček zelených. V měsíci květnu jsem strávil pár hodin ve společnosti břehulí říčních, s dcerou jsem se zajel podívat na střevíčníky pantoflíčky a několikrát jsem byl hledat překrásný a u nás kriticky ohrožený druh motýla pestrokřídlece podražcového. Přichází léto a hned začátkem června si užívám vysněné pozorování a fotografování rodinky dudků chocholatých. Byl to nádherný zážitek. V až moc teplých dnech jsem se vydal směr jižní Morava na ploskorohy pestré, roháče obecné a tesaříky obrovské. Během letních dnů jsem se také několikrát válel u syslů obecných, u kterých se mi ale moc nedařilo. Celý jeden den jsem strávil na Slovensku, kam jsem vyrazil na tesaříky alpské. Byl to druh brouka, kterého jsem si moc přál spatřit už od mého entomologického dětství. Doprovázel mě můj kamarád Honza a i díky jeho pozornosti jsme hledaného brouka našli. Celý den na Slovensku nám přinesl ale mnohem víc.  Během pár hodin jsme si mohli vyfotit roháčka kozlíka, užovku obooujkov a užovku stromovou. Ještě než jsem v září odjel na rodinnou dovolenou do Chorvatska, našel jsem na jedné lokalitě jižní Moravy, pro mě další nový druh a to stepníka rudého. Po návratu z dovolené se příroda začala přeměňovat v barevný podzim a já jsem dostal možnost několikrát sedět v krytu a fotit létající drahokam ledňáčka říčního a to jsem si opravdu moc užíval. Dále jsem měl během roku možnost fotit pěvce u krmítka, motýlice, kudlanky, vlhykalouse atd. Bylo toho opravdu hodně. Zavítal jsem na známé, ale i nové lokality. Najel jsem tisíce kilometrů a další desítky nachodil. Strávil jsem mnoho hodin v krytech a v neoprenových kalhotách. Někdy jsem mrznul a někdy jsem nevěděl, kam se před sluncem schovat. Užil jsem si fotoworkshop s Petrem Bambouskem a podzimní sraz wildlife fotofóra. Také nesmím zapomenout na to, že na podzim jsem spustil tento nový web a budu rád, když se i v roce 2013 budete vracet  k nahlédnutí do galerie a nějakému tomu čtení.

Tak to byl takový rychlý průlet rokem 2012, který se dle mého vydařil, ale vždy je co zlepšovat.

Do nového roku 2013 Vám všem přeji dobré světlo a spoustu krásných zážitků v přírodě, které by bylo dobré si začít více vážit.

Poslední fotografie v roce 2012 – daněk skvrnitý (Dama dama) – obora

IMG_3104

Reakce

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>