Pták roku 2013

brehule_3

V týdnu jsem našel v poštovní schránce časopis Ptačí svět, který vydává Česká společnost ornitologická. Celé první vydání tohoto roku se věnuje zvolenému ptáku roku břehuli říční. Více o akci a volení ptáka roku se dočtete na stránkách ČSO, kde je možné si časopis stáhnout a přečíst si o životě nejmenšího vlaštovkovitého druhu u nás, proto se tady nebudu snažit vypotit něco ze své hlavy.


Já jsem měl možnost v roce 2012 strávit pár hodin v blízkosti
kolonie břehulí a udělat pár fotografií. Bylo to období, kdy zrovna páry hloubily své nové hnízdní nory a ty, které už byly vyhloubené, byly vystýlány různými stébélky trávy a tak bylo u písčité stěny opravdu rušno. Sluníčko v ten den pálilo už od samého rána. To ale nebylo na focení břehulí zrovna ideální, protože světlo bylo od písčité stěny hodně ostré. Pár snímků jsem ale pořídil. Není to ale to, co bych si přál a tak se určitě letos vypravím na místa, kde tento u nás mizející druh hnízdí a zase nahlédnu do rušného života těchto malých vlaštovek.

brehule_2

K jezírku u břehulí se přišly napojit i jiné druhy ptáků. Holub hrřivnáč (Columba palumbus)

hrivnac

Reakce

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>