Kurzy

NABÍDKA KURZŮ

Poslední dobou si lidé v mém okolí, čím dál častěji kupují fotografickou techniku. Ať už jsou to v dnešní době nadupané kompakty nebo digitální zrcadlovky. Tím se i hromadí různé dotazy ve stylu: co mám nastavit, proč mám fotku tak tmavou, fotky mám neostré atd. Moc lidí se nechce probírat někdy složitým a zdlouhavým manuálem a tak si svůj nově zakoupený foťák nastaví na automatiku. Myslím, že je to věčná škoda nevyužít maximum možností co technika nabízí. Někteří z lidí, kteří se mnou své problémy řeší, se převážně na konci rozhovoru zeptají, jestli nechci udělat kurz. Nabídka kurzů je od různých fotografů opravdu bohatá a tak jsem vůbec zvažoval, jestli má cenu něco dělat. Nakonec jsem si řekl proč ne.

KURZ FOTOGRAFOVÁNÍ ARANŽOVANÝCH ZVÍŘAT – DRAVCI, SOVY a VYDRA

Pro všechny zájemce o fotografování zvířat jsem připravil jednodenní a víkendové kurzy, zaměřené na aranžované fotografování sokolnicky vedených dravců a sov. Během celého kurzu budeme mít možnost fotografovat atraktivní druhy ptáků, které je někdy velmi těžké ve volné přírodě vůbec potkat natož vyfotografovat. Kurz je určen jak začátečníkům, tak i pokročilým. Hlavně je ale určen všem, kteří si chtějí vyzkoušet, zda zvládnou ovládat techniku, kterou vlastní v určitých situacích. Poznat nové lidi, vyčistit si hlavu od všedních starostí a užít si pohodovou atmosféru v přírodě.

Ukážeme si jak využít přirozené světlo, budeme hledat vhodná místa pro dobrou kompozici, vyzkoušíme si fotografování dravců a sov v letu. Díky sokolnicky vycvičeným ptákům bude čas si vše dobře promyslet a vyzkoušet, což se nám v přírodě jen tak nepodaří.

DSC_1228 kopieDSC_2819 kopie

Potřebné vybavení a technika: kurzy budou pořádány v určitých ročních obdobích a tak je vždy nutné tomu přizpůsobit i vhodné oblečení. Doporučuji hlavně pohodlné a nejlépe nepromokavé oblečení a obuv. Využijeme veškeré možné objektivy od širokoúhlých až po teleobjektivy. Kurz ale není určen jen těm, co mají nejlepší TOP techniku pro fotografování v divoké přírodě. S digitální zrcadlovkou budete mít na kurzu více možností, ale určité situace zvládnete i s digitálním kompaktem, u kterého je možné nastavovat expoziční režimy A (Av), Auto, M, P, S (Tv). Případně mi můžete napsat, který fotoaparát vlastníte, a já vám napíšu, zda je možné kurz zvládnout.

Fotografovaná zvířata: puštík obecný (Strix aluco), sýček obecný (Athene noctua), kalous ušatý (Asio otus), výr velký (Bubo bubo), sova pálená (Tyto alba), káně lesní (Buteo buteo), káně Harrisova (Parabuteo unicinctus), orel mořský (Haliaeetus albicilla), krkavec velký (Corvus corax)

IMG_2290DSC_3002DSC_1637

Jednodenní kurzy a nedělní program z kurzu víkendového budou zaměřeny na fotografování vydry říční (Lutra lutra) s doplňkem jednoho maximálně dvou ptáků.

Vše bude záležet na stavu, kondici, počasí a času. Kurz není zaměřen na počet fotografovaných druhů a tak bude ze seznamu vybrán jen určitý počet dle dohody.

Program víkendového kurzu:

Pátek: příjezd na ubytování po 17:00 hodině, ubytování, večeře, seznámení s programem, volná debata

Sobota: po brzké snídani odjezd na místo, kde se budeme celý den věnovat fotografování až do západu slunce, přes den přestávky na občerstvení, večeře, debata a rozbor fotografií z celodenního snažení, případná ukázka úpravy fotografií

Neděle: opět po brzké snídaní odjezd na místo, kde se bude fotografovat vydra říční a případně doplněno dle dohody o 1 – 2 dravce, po poledni odjez domů

Program jednodenního kurzu: v brzkých ranních hodinách příjezd na předem dohodnuté místo, fotografování do západu slunce, během dne občerstvení

Termíny: jednodenní kurz 2.11.2014 obsazeno proběhlo

                 víkendový kurz 21.-23.11.2014

Počet účastníků: max. 6

Cena: víkendový kurz 4200,- (cena zahrnuje lektorské vedení po celou dobu kurzu, odborné vedení zvířat, večeře, snídaně a občerstvení po dobu fotografování, možnost vyzkoušet si techniku Canon, kterou momentálně vlastním)

Cena: jednodenní kurz 1800,- (cena zahrnuje lektorské vedení po celou dobu kurzu, odborné vedení zvířat, občerstvení po dobu kurz, možnost vyzkoušet si techniku Canon, kterou momentálně vlastním)

Doprava: individuální, případně mohu max. 3 účastníky vzít na trase Vyškov, Prostějov, Olomouc Litovel, případně po domluvě zkoordinuji

Lokalita určená pro fotografování: krásná příroda Zábřežské vrchoviny

Potřebujete více informací a nebo se chcete kurzů účastnit? Tak pište na: nagl.ondra@seznam.cz

DSC_2444

Kurz pro začátečníky

30.3. Chtěl bych využít nečekaně krásného počasí a rychlý nástup jara pro základy fotografování v exteriéru. Celodenní kurz se bude odehrávat na místě, kde roste několik tisíc konikleců velkokvětých. Podíváme se na dvě místa, kde si budeme moci vyzkoušet fotografování při východu a západu slunce. To ale vůbec neznamená, že se budeme věnovat pouze fotografování rostlin. Hlavní náplní kurzu bude naučit se ovládat svůj fotoaparát. Tak aby každý věděl, co a jak je možné si v dané situaci nastavit. To si můžeme vyzkoušet na různých předmětech, ale i sami na sobě.

Začátek kurzu: 6:30 h, sraz v Prostějově u městských lázní.
Konec kurzu: cca 18:00 h návrat do Prostějova

Cena kurzu: 1500,- Kč

Cena zahrnuje: Lektorské vedení po celou dobu kurzu, doprava, jídlo, pití. Možnost vyzkoušet si fototechniku Canon, kterou momentálně mám.

Počet účastníků: max. 3 – obsazeno – proběhlo (proběhlo)

IMG_0585

4 Reakci

 1. Ahojky, rok s rokem se sešel a zvířátka jsou v pohodě, kožíšky na zimu vypucované, drápky naostřené… těší se na všechy lovce beze zbraní.
  Krásný pohodový konec roku a šťastné vykročení do toho dalšího :-)

 2. Jaromír Kadeřábek

  Ahoj Pavle,mě by jenom zajímalo,kam se přihlásit aby člověk splnil kritéria dostatečné kvalifikace pro tuto živnost???:-)Myslím,že fotky,které tu Ondra prezentuje jsou dostatečným důkazem,že má začátečníkům rozhodně co nabídnout.A nakonec nikdo zde není u soudu,aby obhajoval svoje aktivity.Navíc mi přijde poněkud zcestné hodnotit něčí kurz,jen na základě nějakých vyfabulovaných myšlenek,bez toho aby na něm byl:-)Sorry:-)

 3. Pavel

  Vůbec nic nemám proti takovým akcím, kde se člověk učí zvládat fotografické techniky které pak zúročí opravdu v divoké přírodě. Sám jsem několika prošel a hodilo se mi pak vzpomenout si na takové věci, když jsem byl opravdu v divočině. Aljaška, Kamčatka, Afrika, Jižní Amerika a hlavně obrovský zážitek být osobně na Wrangelově ostrově v Rusku atd. Ale co se mi zdá dost legrační je to, že snad každý už dnes pořádá fotografické kurzy aniž na to má dostatečnou kvalifikaci a fotografickou praxi. Lidé fotí pár let a už pořádají akce za peníze a tady v ČR je takových spousta. Mám pocit, že jen chtějí vydělat peníze na další cesty a focení, které jinak nedokáží financovat. Jsem zvědav zda můj názor tady zůstane nebo bude smazán. Jako jiný u jednoho fotografa z ČR, který se považuje za FOTOGRAFA a když jsem mu napsal můj názor na jeho fotky tak ho obratem smazal. Neunesl kritiku a to je dost smutné. A musím, podotknout, že jeho fotky na techniku kterou vlastní jsou opravdu dosti špatné.

  • ondra

   Dobrý den Pavle, nemám problém tady Váš komentář a názor nechat. Nepořádám žádné masové kurzy a cesty, na kterých bych vydělal na novou techniku či nějakou cestu.

Reakce

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>