Jaký byl rok 2013?

2013Již utekl nějaký ten měsíc z roku 2014 a já jsem se teprve vrhnul na sepsání pár řádků o uplynulém roce 2013. Jaký vlastně byl rok s třináctkou? Když jsem začal přemýšlet nad krátkým textem pro tento článek, myslel jsem, že jsem toho vlastně v tom již minulém roce moc nenafotil a tak jsem musel nahlédnout do galerie, abych si to všechno připomenul.

Na začátku loňského roku jsem se pokusil vytvořit pár snímků u provizorního krmítka, které jsem si vytvořil na zahradě. Vzniklo tam pár fotek, které jsem se rozhodnul umístit do galerie a napsal jsem krátký článek. Konec zimy byl ve znamení nedočkavosti. Blížila se moje první cesta do tropů. Na ostrov Borneo jsem odletěl začátkem března ve společnosti dalších tří účastníků zájezdu, který organizoval kamarád Petr Bambousek. Jelikož jsem o Borneu napsal několik článků a vytvořil samostatnou galerii, nebudu tady nic dalšího rozepisovat. Jen můžu říci, že to byl neuvěřitelný zážitek. To co jsem na Borneu viděl, zažil a fotografoval, se jen tak něco u nás nevyrovná, ale i tak jsem si zbytek roku užil, co to jen šlo.

Během dubna jsem se jel podívat na koniklece, nafotil májku obecnou, páření slíďáků, barevnou kuňku a s Mírou Kadeřábkem jsem si zajel na pěknou lokalitu, kde jsme si užili focení ropuch a skokanů. Koncem dubna začíná páření skokanů ostronosých, které trvá jen několik dní a v této době, jsou samci krásně modře zbarvení. To jsem však tak jako už asi dva předešlé roky propásnul. Hned začátkem května jsem se společně s Mírou a Radimem vydal za kamarádem Honzou Ovesným a celý den jsme se pokusili najít a nafotit mloka skvrnitého. Pár fotek mám, ale určitě je co zlepšovat. Pestrokřídlec podražcový, nosorožík kapucínek, martináč hrušňový, krmení mladých špačků a sýkor, to jsou další věci, které jsem si v květnu užil. Červen byl měsíc v útlumu. Času bylo málo a tak jsem si zajel na dva dny k Mírovi a pokusil se nafotit kavky a účastnil jsem se Tera workshopu s Martinem Hejzlarem. Léto bylo v plném proudu a nápadů na focení tolik, že se to nedalo stihnout. S rodinou jsme si udělali výlet do Mladé Boleslavi, kde je možné strávit úžasné chvíle ve společnosti syslů, kteří žijí v těsné blízkosti sídliště a tak jsou na přítomnost lidí zvyklí. S rodinou jsme také strávili víkend ve Zlatých Horách, kde jsem se setkal s naším jediným jedovatým hadem, zmijí obecnou. Koncem července jsem měl v plánu zajet na Slovensko, ale všude panovalo neuvěřitelné vedro a pro focení to nebylo vůbec ideální. Pak ale přišel od Míry nápad zajet na sviště do Alp. Byla to celkem daleká cesta na to, že to bylo jen na dva dny, ale vyplatilo se to. O cestě jsem napsal článek a opět vznikla samostatná galerie.
Během podzimu mi toho do galerie moc nepřibylo, až na kalouse ušatého a pár fotek mladé užovky obojkové. Konec roku jsem zakončil společně s Mírou Kadeřábkem a Bohdanem Němcem fotografováním zubrů v Polsku. Tím vznikl i poslední článek roku 2013 a poslední samostatná galerie.

Fototechnika se mi moc nezměnila, až na to, že jsem konečně začal fotografovat s Full Frame zrcadlovkou Canon EOS 5D Mark II (momentálně Canon EOS 6D) a makro objektiv Sigmu 150 mm f2,8 EX DG HSM Macro jsem vyměnil za novou stabilizovanou verzi.
Některé mé fotografie použil NP Šumava a ČSOP RS Iris Prostějov a koncem roku jsem vydal svůj první nástěnný kalendář BORNEO 2014.

Tak jaký byl rok s třináctkou? Dle mého byl úžasný, plný překvapení, zážitků a nezapomenutelných okamžiků.

Reakce

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>